Google

Web En iyi takımlar

2 Şubat 2009 Pazartesi

Real Madrid CF


Real Madrid, FIFA tarafından da 20. yüzyılın en iyi futbol takımı olduğu kabul edilmiş. İspanyol spor klubü.

Real(royal-kraliyetle ilgili)ön adını kullanma hakkına sahip oldular.
Giydikleri düz beyaz Real Madrid, FIFA tarafından da 20. yüzyılın en iyi futbol takımı olduğu kabul edilmiş İspanyol spor klubü.

Real(royal-kraliyetle ilgili)ön adını kullanma hakkına sahip oldular.

Giydikleri düz beyaz formalar sebebi ile Los merengues (beyazlar) unvanı ile de tanındılar. Stadyumları Santiago Bernabéu, 1947 yılında açıldı. Kapasitesi 120,000 kişi olarak belirlenmişti ama sonradan uefa standartlarına getirebilmek için kapasitesi düşürüldü.

Şampiyonlar Ligi'nde 1998 yılında Real Madrid'in Borussia Dortmund ile oynadığı yarı final maçında bir grup İspanyol taraftar kaleyi yıktı. Kalenin yeniden tamir edilmesi 75 dakika sürdüformalar sebebi ile Los merengues (beyazlar) unvanı ile de tanındılar. Stadyumları Santiago Bernabéu, 1947 yılında açıldı. Kapasitesi 120,000 kişi olarak belirlenmişti ama sonradan uefa standartlarına getirebilmek için kapasitesi düşürüldü.

Şampiyonlar Ligi'nde 1998 yılında Real Madrid'in Borussia Dortmund ile oynadığı yarı final maçında bir grup İspanyol taraftar kaleyi yıktı. Kalenin yeniden tamir edilmesi 75 dakika sürdü.

Son Dönem


Özellikle 2000 yılından sonra Real Madrid dünyada belli bir isim yapmış tüm yıldızları çok yüksek bedellerle transfer ederek Los Galácticos unvanını almıştır. Geçmişten beri süren Raul Gonzalez, Fernando Hierro kendi öz kaynaklarından yıldızlarını yetiştirme geleneği hala sürerken bu oyuncular bir önceki sezonda en çok yıldızı parlayan oyuncuların hangi şartlar altında olursa olsun takviye edilmesi de klasik haline geldi. Davor Suker, Clarence Seedorf ve Steve McManaman ile başlayan bu transferler serisi FC Barcelona'dan Luis Figo'nun astronomik ücretle alınmasıyla devam etmiştir. Bundan sonra her sene bir ya da iki üst düzey yıldız transferi, Zinédine Zidane, Ronaldo, David Beckham, Michael Owen, Robinho,Van Nistelrooy, Arjen Robben gibi isimlerle devam etmektedir. İtalyada küme düşürülen Juventus oyuncuları Fabio Cannavaro ve Emerson Ferreira Da Rosa transfererinde başarı sağlandı. Ayrıca Arsenal den José Antonio Reyes transfer edildi. Böylece takım geleneksel yıldızlarını bu yıl da almış oldu. Zinédine Zidane ise Dünya Kupası finaliyle jubilesini yaparak Real Madrid i ve Fransa Milli Futbol Takımı'nı bıraktı. Yapılan bu transferlerinde katkılarıyla birlikte 2006-2007 sezonunu ezeli rakipleri Barcelona'nın önünde Şampiyon olarak kapamayı başardılar. Bu başarıya rağmen takımı şampiyonluğa taşıyan İtalyan teknik adam Fabio Capello ile yolları ayıran kulüp onun yerıne Alman Schuster'i getirdi . Transferde de yine boş durmayan Real Madrid Sneijder, Pepe, Robben gibi önemli yıldızları kadrosuna kattı.Real Madrid Ronaldo transferini gerçekleştiremeyince uzun süredir peşinde olduğu Almanya'nın Bundes Liga ekibinden Hamburg FC' de top koşturan Rafael Van Der Vaart ile 5 yıllığına sözleşme imzalamıştır.
09.12.2008 tarihinde kulübün yaptığı açıklamada Alman teknik direktör Bernd Schuster'in görevine son verildiği ve yerine İspanyol teknik direktör Juan de Ramos'un getirildiği açıklanmıştır.Ayrıca Real Madrid in efsane oyuncusu ve başkanı Ramon Calderon hakkında çıkan oylamada hile yaptığı gerekçesiyle ve bunu kendisininde itiraf etmesiyle görevinden istifa etmiştir.Özellikle 2000 yılından sonra Real Madrid dünyada belli bir isim yapmış tüm yıldızları çok yüksek bedellerle transfer ederek Los Galácticos unvanını almıştır. Geçmişten beri süren Raul Gonzalez, Fernando Hierro kendi öz kaynaklarından yıldızlarını yetiştirme geleneği hala sürerken bu oyuncular bir önceki sezonda en çok yıldızı parlayan oyuncuların hangi şartlar altında olursa olsun takviye edilmesi de klasik haline geldi. Davor Suker, Clarence Seedorf ve Steve McManaman ile başlayan bu transferler serisi FC Barcelona'dan Luis Figo'nun astronomik ücretle alınmasıyla devam etmiştir. Bundan sonra her sene bir ya da iki üst düzey yıldız transferi, Zinédine Zidane, Ronaldo, David Beckham, Michael Owen, Robinho,Van Nistelrooy, Arjen Robben gibi isimlerle devam etmektedir. İtalyada küme düşürülen Juventus oyuncuları Fabio Cannavaro ve Emerson Ferreira Da Rosa transferlerinde başarı sağlandı. Ayrıca Arsenal den José Antonio Reyes transfer edildi. Böylece takım geleneksel yıldızlarını bu yıl da almış oldu. Zinédine Zidane ise Dünya Kupası finaliyle jubilesini yaparak Real Madrid i ve Fransa Milli Futbol Takımı'nı bıraktı. Yapılan bu transferlerinde katkılarıyla birlikte 2006-2007 sezonunu ezeli rakipleri Barcelona'nın önünde Şampiyon olarak kapamayı başardılar. Bu başarıya rağmen takımı şampiyonluğa taşıyan İtalyan teknik adam Fabio Capello ile yolları ayıran kulüp onun yerıne Alman Schuster'i getirdi . Transferde de yine boş durmayan Real Madrid Sneijder, Pepe, Robben gibi önemli yıldızları kadrosuna kattı.Real Madrid Ronaldo transferini gerçekleştiremeyince uzun süredir peşinde olduğu Almanya'nın Bundes Liga ekibinden Hamburg FC' de top koşturan Rafael Van Der Vaart ile 5 yıllığına sözleşme imzalamıştır.
09.12.2008 tarihinde kulübün yaptığı açıklamada Alman teknik direktör Bernd Schuster'in görevine son verildiği ve yerine İspanyol teknik direktör Juan de Ramos'un getirildiği açıklanmıştır.Ayrıca Real Madrid in efsane oyuncusu ve başkanı Ramon Calderon hakkında çıkan oylamada hile yaptığı gerekçesiyle ve bunu kendisininde itiraf etmesiyle görevinden istifa etmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder