Google

Web En iyi takımlar

28 Şubat 2009 Cumartesi

Kocaelispor


Kocaelispor, 1966'te Kocaeli'de kurulmuş olan Türk futbol kulübü. Çeşitli dönemlerde Türkiye'yi uluslararası organizasyonlarda temsil etmişler, 1999 Kocaeli Depremi'nin ardından düşüş yaşamışlardır. 2007-2008 sezonunda Bank Asya 1.Lig'i ilk sırada bitirerek, 2008-2009 sezonunda Turkcell Süper Lig'de mücadele etme hakkını kazanmıştır.
1957 yılında Baçspor kulübünün yöneticileri İzmit Belediyesine müracaat ederek, şehrin doğu kesiminde bulunan gençlerin spor ihtiyacına cevap verecek bir arsanın verilmesini isterler. Belediye başkanı Osman Gencal konuya yakın ilgi gösterir. Bu yakin ilginin temelinde, Gencal'ın eski bir sporcu olması ve aynı zamanda Baçsporun üyesi olması büyük rol oynar. Sonuçta Belediye eski teyyare meydanında 28 bin dönümlük bir araziyi 1 lira gibi sembolik bir ücretle Baçspor'a verir. Bu arsanın satılmasından kazanılan 283.000 TL ile Baç semtinde başka bir arsa satın alınır ve hemen inşaata başlanarak; bina bitirilir. Güzel bir tesise kavuşan Baçspor yöneticileri, ilk kez, 1964 yılında profesyonel bir takim kurmayı ve 2. ligde yer almayı düşünürler ve bu yönde çalışmalara başlarlar.Bu yıllarda yasal mevzuatta, 2. ligde yer alacak kulüplerin en az üç takımın birleşmesiyle kurulması ve yeterli tesisleri olması koşullarını yer alıyordu.
1966 yılında Baçspor, İzmit Gençlik ve Doğanspor takımları birleşerek Kocaelispor'u kurarlar. Üç kulübün yöneticisi de tüm konularda anlaşarak ve yeşil siyah renkleri benimseyerek, ortak kongrelerini yapar ve yönetim kurulunu seçerler.
Baçspor'a arsa tahsisiyle başlayıp bugüne gelinmesinde etkisi olan birçok kişiyle birlikte bu aşamaya gelişte maddi manevi desteğini esirgemeyen Kocaelispor taraftarı ve İzmit halkının yarattığı Kocaelispor artık bir semt takımı değil tüm kentin takımıdır. Yönetim ilk olarak tranfer işine girişir ve 175.000 TL harcayarak takımın ilk kadrosunu oluşturur. Sonrasında Kocaelispor 1966/67 sezonundan itibaren artik Türkiye 2. ligindedir.22 Şubat 2009 akşamı saat 19.00'da ise Galatasaray'ı Ali Sami Yen Stadyumu'nda ballı bir şekilde 5-2 yenmiştir . Taner gülleri isimli şerbetli oyuncu 4 gol atmıştır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder